Taniec i państwo – co Platon doradzałby dzisiaj?  | Spotkanie autorskie wokół książki „ Państwo Tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu” z Juliuszem Grzybowskim, prowadząca Hanna Raszewska-Kursa

Sobota, 04.06.2022, godz. 17:30
Klubokawiarnia Duży Pokój, ul. I. Malmeda 3

Historia tańca jest częścią historii świata, także tej politycznej. Taniec bywał przez władze a to zakazywany, a to popularyzowany, a to wprzęgany w służbę państwu – choć rzadko zakazy i afirmacje obejmują całościowo taniec jako taki. Raczej należałoby powiedzieć, że różne władze sprzyjają różnym odmianom tańca, ignorując pozostałe lub spychając je na margines.

Wiele napisano o tym, dlaczego władza może czuć obawy przed tańcem, który jednoczy społeczność, daje jej siłę i poczucie wspólnoty. Dziś zapytajmy o coś innego: co jest w tańcu takiego, co władza może cenić? Czy taniec może mieć siłę państwotwórczą? Może tak naprawdę to nie w tańcu tkwi problem, a – by nie powiedzieć, że we władzy samej w sobie – w niektórych koncepcjach państwa?

Dr Juliusz Grzybowski, autor książki „Państwo Tańczące – O tańcu w filozofii Platona”, pisze, że w koncepcji Platona taniec był wszechobecny. Że Platońska klasyfikacja tańca była zarazem wykładnią państwa. Że nikt nie myślał o tańcu tak poważnie jak Platon! Porozmawiamy o tym, co z tej myśli mogłoby sprawdzić się obecnie. Pofantazjujemy, jak taniec współczesny miałby się w 2022 roku, w państwie zorganizowanym według koncepcji sprzed naszej ery. Zapytamy, co Platon doradzałby dziś – i władzy, i tańcowi.

Dr Hanna Raszewska-Kursa
badaczka i krytyczka tańca. Ukończyła Filologię Polską UW i Podyplomowe Studia Teorii Tańca UMFC. Odbyła studia doktoranckie w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie obroniła z wyróżnieniem rozprawę pt. Komizm w sztuce tańca i choreografii w Polsce w XXI w. Publikuje relacje, wywiady, recenzje na łamach drukowanych i elektronicznych, a także artykuły naukowe w monografiach i czasopismach fachowych. Autorka, redaktorka i współredaktorka publikacji książkowych, m.in. Teorii tańca w polskiej praktyce, napisanej w ramach stypendium MKiDN, wydanej w ramach Programu wydawniczego IMiT. Prowadzi kursy i warsztaty pisania o tańcu, głównie organizowane przez NGO-sy. Uczestniczka i gospodyni paneli dyskusyjnych. Prowadzi rozmowy pospektaklowe w formule tradycyjnej i w formułach eksperymentalnych, w zależności od potrzeb publiczności. Prezeska Fundacji „Myśl w Ciele”, założycielka Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej.

Więcej informacji: https://hannaraszewska.wordpress.com/

Juliusz Grzybowski
doktor filozofii, pracuje na Wydziale pedagogiczno – artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku: Choreografia i Techniki Taneczne. Były tancerz Teatru Tańca Alter. Zajmuje się filozofią tańca, wolnością oraz niezmiennie Heleną Trojańską. Autor ponad czterdziestu artykułów naukowych, ważniejsze publikacje: „Artefakty – historia tajemna”, „O tym, czy jest miejsce dla wyobraźni w państwie doskonałym, to znaczy o tym, czy wyobraźnia prowadzi do szczęścia” , „Wykład o improwizacji”, „O tym czy taniec jest bezmyślny”, „Szkoła niewolników”, „Piękno, czyli wieczność ukazująca się w czasie”, „Lęk przed nieobecnością. O różnicy między młodym i nowym” , „O męstwie, czyli wolności, a także o tym, czy wolność można zagwarantować” ,„Dlaczego Platon pyta o Atlantydę, albo dlaczego Platon pyta poetów o Państwo”, „Taniec labiryntu albo o tym, co wyrył Przesławny Kulawiec na tarczy Achillesa”, „O próbie”, „Wprowadzenie do ontologii pojedynku”. Prowadzi okazjonalne wykłady na festiwalach tanecznych (Kalisz, Łódź, Warszawa, Połczyn Zdrój), w 2012 współpracował z zespołem „Pracownia Fizyczna” przy choreografii Fajdros, od 2011 roku wspólnie z Witkiem Jurewiczem poszukuje punktów stycznych tańca i filozofii. Aktualnie pracuje nad monografią o tańcu w filozofii Platona. Ma za sobą nieśmiałe próby literackie, opowiadanie „o starym sadzie piłce nożnej i plastelinowej babce” zdobyło Grand Prix na festiwalu Konfrontacje w Lesznie. Razem ze swoimi dziećmi Michałem i Zofią napisał bajkę „Skarb Nienazwanej Góry.” Ostatnio wydał książkę „Państwo Tańczące. Mitologiczne Źródła Platona Nauki o Tańcu.”.

Hanna Raszewska-Kursa, fot. Marta Ankiersztejn

Juliusz Grzybowski

Skip to content