O festiwalu

“Kalejdoskop” to festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. 

Przed nami 4 intensywne dni wypełnione tańcem. W programie: spektakle, żywa instalacja, performance, krótkie formy choreograficzne, spacer z przewodnikiem i spotkania – rozmowy artystów i zaproszonych gości z widzami.


kalejdoskop (za słownikiem języka polskiego PWN)

  1. «zabawka w kształcie rurki, w której umieszczone są zwierciadełka i odbijające się w nich kolorowe szkiełka, tworzące wzory i figury»
  2. «różnorodne obrazy, wrażenia, wydarzenia szybko następujące jedne po drugich»

Przygotujcie wygodne buty, a w kalendarzu zarezerwujcie termin 2-5 czerwca,  ponieważ w tym roku zabierzemy Was w wyjątkową podróż, a definicyjna dynamika Kalejdoskopu wybrzmi z jeszcze większą siłą za sprawą nowego tematu przewodniego, którym stanie się mobilność. Każde festiwalowe wydarzenie będzie odbywać się w innym wybranym miejscu na mapie Białegostoku i okolic. Razem wybierzemy się m.in. do Supraśla, pozostaniemy też w nieustannym ruchu między białostockimi scenami.

Duża część wydarzeń będzie działa się w otwartych przestrzeniach miasta. Nie bójcie się dołączyć do nas, gdy przypadkiem wpadniemy na siebie na ulicy – dajcie nam się ponieść, wprowadzić w pęd, dzięki któremu będziecie mogli ruszyć w nieoczekiwanym, nieznanym dotąd kierunku – ku przygodzie ze sztuką tańca, z wielowymiarowością ruchu, ku spotkaniu z drugim człowiekiem i jego indywidualną dynamiką – tą fizyczną i tą emocjonalną.

W 2022 roku zaprezentujemy wyjątkowe dzieła obsadzone w bardzo różnych estetykach i nurtach tańca współczesnego. W tej różnorodności artystycznej również dopatrujemy się swoistej mobilności i dynamiki. Poza nowatorskimi spektaklami tańca współczesnego w programie znajdzie się także twórcza interpretacja światowej klasyki. Wśród wydarzeń coś dla siebie odnajdą  zarówno osoby dorosłe, seniorzy, młodzież, jak i dzieci. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wybitnych artystów i autorytety polskiej sceny tańca współczesnego, jak i uzdolnionych artystów młodego pokolenia.

Zapraszamy na 19. edycję Festiwalu Kalejdoskop!

CIEKAWOSTKI


  • Każda edycja festiwalu ma inne, nowe logo. Logo tworzone jest na bazie rysunków powstałych podczas warsztatów, poprzedniej edycji. Jego twórcą jest artysta, grafik Paweł Dudko.

  • Spektakle i wydarzenia naszego festiwalu zlokalizowane są w różnych częściach Białegostoku i Podlasia. Podczas 19. edycji Kalejdoskopu będziemy wspólnie podróżować – łącząc kolejne punkty programu spacerem i rozmową, w myśl hasła przewodniego – MOBILNOŚCI.

Skip to content