Krótkie formy choreograficzne | etiudy, spektakle, prapremiera

Data: 03.06. godz. 18:30 | Czas trwania: 70 min.
Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

O FORMACH


NIC DWA RAZY

Choreografia: Eliza Kindziuk

Taniec: Martyna Osińska

Tekst: Wisława Szymborska

 

Choreografia jest cielesną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule. Choreografia w wykonaniu Zuzanny Szklanko otrzymała 1. miejsce oraz wyróżnienie specjalne podczas Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Elblągu w 2019, a w wykonaniu Martyny Osińskiej – 1. miejsce podczas „Dance Olympiad Ryga” na Łotwie w 2023 roku.

 

Eliza Kindziuk – choreografka, pedagożka tańca, tancerka. Ukończyła „Taniec Współczesny i Pedagogikę Tańca” na A. Bruckner Privatuniversität w Linz, w międzyczasie odbywając wymianę studencką w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie (Main) w Niemczech oraz staż w niemieckim teatrze WEE Dance Company/Gerhart Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau. Jest autorką kilkudziesięciu etiud choreograficznych oraz dwóch spektakli – „The Room” i „SEE ME”, które prezentowane były m.in. w Polsce, Holandii, Turcji, Portugalii, Singapurze. W latach 2020–2021 współtworzyła kolektyw United Limbs. Od 2019 jest pedagogiem tańca współczesnego w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku..

 

 

 

NI TO BABA, NI TO CHŁOP

Choreografia: Izabela Zawadzka

Taniec: Sebastian Olczyk

Muzyka: Tadeusz Sygietyński, Mira Zimińska-Sygietyńska

 

Izabela Zawadzka – Czym chciałbyś aby Ni to Baba, ni to Chłop stało się dla widza?

Sebastian Olczyk – Chciałbym aby każdy po obejrzeniu tej choreografii uświadomił sobie, że bez względu na to jaki jest, jest piękny, w środku, jak i na zewnątrz i powinien być z tego powodu dumny. Możemy wstydzić się naszego pochodzenia, ubrania czy też braku wykształcenia ale najważniejsze jest aby znaleźć w sobie zgodę by wyjść z cienia krainy strachu i żyć godnie, w zgodzie ze swoją naturą, a nie panującymi trendami.

 

INNER

Choreografia: Izabela Zawadzka, Karolina Garbacik

Taniec: Wiktoria Baczar

Muzyka:  Room with a view. Rone

 

Izabela Zawadzka – Czym stało się dla Ciebie Inner ?

Wiktoria Baczar – Inner wyzwala w tancerzu wszystko to, co skrywa wewnątrz jego dusza.

Odsłania najgłębsze pragnienia i rozczarowania pozostawiając go obnażonego z wszelkich masek i wystawionego na osąd innych ludzi. Jest to próba otworzenia się na świat mimo strachu i bolesnych doświadczeń, a jednocześnie wewnętrzna walka o to by móc pozostać sobą – autentycznym i prawdziwym.

 

 

 

OSTATNI

Choreografia: Izabela Zawadzka

Taniec: Justyna Wyszczelska

Muzyka: Edyta Bartosiewicz

 

Izabela Zawadzka – Czym jest dla Ciebie Ostatni?

Justyna Wyszczelska – To osobista tęsknota i rozdarcie po rozstaniu. Duszące wspomnienia kobiety, która marzy jedynie o ostatnim spotkaniu, ostatnim spojrzeniu, ostatnim tańcu z ukochaną osobą. Jest to rytuał pożegnania się tańcem z tym co nieuniknione aby ruszyć na przód.

 

Izabela Zawadzka- tancerka, pedagog, choreograf, menedżer kultury, terapeuta ruchowy- trener medyczny, międzynarodowy certyfikowany trener BlackRoll®.

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina oraz Podyplomowych Studiów Menadżerskich. Ukończyła jedyny w Europie certyfikowany kurs trenera medycznego BlackRoll Therapy, trener automasażu BlackRoll®. Wieloletnia solistka i pedagog tańca w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze oraz w Kieleckim Teatrze Tańca. Współpracowała z Teatrem Wielkim- Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Theater en der Vien (Wiedeń) oraz Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie.

Wykładowca tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku. Obecnie pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Łodzi oraz prowadzi praktykę terapeuty ruchowego. Twórczyni warsztatu prozdrowotnego Zdrowy Tancerz, w którym edukuje oraz obala mity z zakresu świadomości ciała w tańcu.

 

A SONG FOR EUROPA

Choreografia: Eliza Kindziuk

Taniec: Zuzanna Knyszewska, Martyna Osińska, Gabriela Surowiec, Magdalena Winnicka

Muzyka: Jóhann Jóhannsson

 

Wybuch wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku skłonił świat do refleksji na temat wartości i sensu ludzkiego życia. Etiuda jest próbą podjęcia tego tematu przez choreografkę.

 

Zespół tworzą uczennice klasy ósmej Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Kwartet był dwukrotnie nagradzany: podczas Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu w 2022 roku oraz podczas „Dance Olympiad Ryga” na Łotwie w 2023 roku.

 

 

HOW… IT ALL ENDS

Choreografia I Taniec: Weronika Ambroziak

Muzyka: BOKKA

Choreografia inspirowana apokaliptyczną wizją świata przedstawioną w tytułowym utworze. Powstawaniu etiudy towarzyszyły pytania o to, jak skończyć się może próba stworzenia społeczeństwa idealnego, ile człowieka pozostanie w człowieku, jeżeli odbierzemy mu indywidualność, jak rozwijająca się robotyzacja wpłynie na naszą codzienność.

Weronika Ambrozik – choreografka, tancerka, studentka tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności Choreografia i techniki tańca. Z tańcem związana od 14 lat. Zaczynała w zespole Progress Bełchatów, a dalsze umiejętności szkoliła na warsztatach z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, floorworku. Wielokrotnie nagradzana za występy solowe oraz grupowe, między innymi na ogólnopolskim konkursie choreograficznym Po:ruszeni, gdzie zajęła 3. miejsce z autorską choreografią „How… It AllEnds”.

 

LESS ME SOFTLY MY DEAR OCTOPUS

Choreografia i taniec: Zofia Żwirblińska

Muzyka: Gregorio Allegri

 

My dear octopus,
I would like to thank you for being there for me. I may not tell you this often, but I admire you so much. You often give me strength, I know I can rely on you. I like it when you get thoughtful, underwater you have such beautiful colors. When you leave for a while I miss you very much. I wish we were inseparable.
Please don’t change.
Love

 

Zofia Żwirblińska – Studentka III roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Przygodę z tańcem rozpoczęła w Młodzieżowym Teatrze Tańca prowadzonym przez Natalię Murawską w Gdańsku. W 2022r stypendystka programu Erasmus+ na Wydziale Tańca Łotewskiej Akademii Kultury. Laureatka polskich eliminacji do Festiwalu Solo Duo Dance 2023.

 

THE WAY

Choreografia i taniec: Maria Lenczewska

Muzyka: Modeselektor

Wsparcie produkcyjne: Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

 

Zatrzymana chwila w rzeźbie.

Rezonuje, gdy przeszłość zatacza kręgi.

Wszystko utkane siatką pajęczyn.

Myśląc o końcu, on rodzi się na nowo.

Maria Lenczewska- absolwentka Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, w ramach programu Erasmus studiowała na uczelni Escola Superior de Danca w Lizbonie. Tańczyła w zespole tańca ludowego “Harnam” oraz w Connecting Arts and Dance Theatre Compagny. Stażystka w Teatrze Ruchu i Tańca Rozbark, gdzie występuje w produkcjach “Dziadowisko” Anny Piotrowskiej oraz “Kulu Kulu” Filipa Jaśkiewicza.

 

 

LETTER FROM VIRGINIA

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Marta Pieczul

Muzyka: Camille Dalmais

 

Pragnę oddać głos pisarce Virginii Woolf: „Potem znów drgnęła i wykonała ów dziwaczny kanciasty ruch, który widziałam już wcześniej, jak gdyby po dreszczu, który ją przebiegł, jakiś punkt między łopatkami parzył ją czy swędział (…) potem znów wyglądała na najnieszczęśliwszą kobietę świata, a ja raz jeszcze ją potępiłam”
„Cóż to za głupie, głupie przywidzenie – czuć się nieszczęśliwą”
„Letter from Virginia” jest ucieleśnieniem twórczości Virginii Woolf, eksploracją jej słów, analizą postaci, które wykreowała; jest ruchową interpretacją samej pisarki.

 

Marta Pieczul – tancerka, performerka. Finalistka Solo Duo Budapest Dance Festival 2021. Odbyła roczny program Etoile Professional Program by ImPerfectDancers Company we Włoszech. Rezydentka artystyczna Przestrzeni Sztuki Katowice. Otrzymała nagrodę jury w Ión Solo Contest w Portugalii. Studiuje na Wydziale Tańca na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.

 

 

IN RE-SPACE OF D-ORGANIZATION/PRAPREMIERA

Choreografia: Alexey Torgunakov,

Taniec: Joanna Brodniak, Alexey Torgunakov

Muzyka: Sote, Gluck

Partner: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

 

„in re-space of d-organization” po czterech latach powraca w swojej reinterpretacji i rekonstrukcji. Inspirowana dziecięcymi zabawami gra narusza podstawowe zasady bliskości – z przestrzenią, z partnerem i samym sobą. Twórcy, poprzez abstrakcyjne formy, ewokują atmosferę absurdu i pomieszania. Nawiązując do ruchu dadaistów, tworzą swoistą choreograficzną mitologię dzieciństwa, sprawdzając jednocześnie symboliczne znaczenie przekroczenia zasad. Kolażowa choreografia stawia wyzwanie zarówno performerom, jak i widzom, zadając jednocześnie pytanie o istotność perfekcji wykonania.

 

Alexey Torgunakov – tancerz, choreograf, pedagog. Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008 r. Po ukończeniu Akademii dołączył do zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Współpracował w charakterze tancerza i pedagoga z ProvincialDances Theater. Obecnie jest związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark – jako tancerz i pedagog.

fot. Aleksandra Staszczyk

Skip to content