Skip to main content Scroll Top

HOTEL H.**** | HERTZ HAUS

Data:  15.06 godz. 17:30 | Czas trwania: 60 min.
Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

Bilety:

WSTĘP WOLNY na wszystkie spektakle i wydarzenia. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

O SPEKTAKLU


Miejscem akcji spektaklu jest hotel – (nie-)miejsce prowizoryczne, ulotne, oraz podatne na przestępstwa. W tę tajemniczą przestrzeń autorki wpisują konwencję kryminału, przewrotnej analizie poddając motyw kobiety-ofiary. „Hotel H.****” to przedstawienie inspirowane m.in. kinem Alfreda Hitchcocka, malarstwem Edwarda Hoppera oraz twórczością Petera Handke. Twórczynie podejmują w nim dialog z niesławnym, wizualnym dziedzictwem male gaze, które uprzedmiotawia, seksualizuje lub/i wykorzystuje kobiety jako narzędzie dla budowania przewagi męskich postaci. W efekcie ciało kobiety ukazane przez męskie spojrzenie znaczy dla oglądających więcej niż faktyczne działania, cele i perypetie bohaterek. W spektaklu „Hotelu H.****” autorki podejmują ten temat z poczuciem humoru, bawiąc się formą i nieustanną dekonstrukcją. Widz prowadzony z pokoju do pokoju przegląda się w metamorfozach nieskończonych ról, realizowanych przez cztery performerki: detektywki, zamordowane, oprawczynie…

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dominika Knapik

Jest choreografką, reżyserką, tancerką i aktorką. Absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych im. St.Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim. Laureatka wielu stypendiów (DanceWeb w 2007 roku, ArtsLink w 2009, a w 2011 roku stypendium Ministerstwa Kultury) i rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Düsseldorf). W 2008 roku współtworzyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, z którym zrealizowała wiele interdyscyplinarnych projektów prezentowanych na festiwalach takich jak: Polska Platforma Tańca, Polish Express III w HAU w Berlinie, Festiwal Malta w Poznaniu czy Bonn International Dance Solo Festival. W 2012 roku zainicjowała przegląd Nowy Taniec w Starym Krakowie, a także współpracowała jako kuratorka dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Regularnie współpracuje z ważnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, takimi jak Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Narodowy Teatr w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, MCHAT/Moskwa, Thalia Theater w Hamburgu, Schauspielhaus Bochum czy University of Michigan. Jako choreografka współpracowała m.in. z: Igą Gańczarczyk, Eweliną Marciniak, Mają Kleczewską, Radkiem Rychcikiem, Anną Smolar, Anną Augustynowicz, Pawłem Łysakiem, Janem Klatą, Moniką Strzępką, Pawłem Miśkiewiczem, Remigiuszem Brzykiem, Bartoszem Szydłowskim, Malcolmem Tulipem, Julią Wissert i Olafem Kröckiem. Autorka choreografii do większości spektakli Eweliny Marciniak (m.in. „Amatorki”, „Portret Damy”, „Morfina”, „Śmierć i dziewczyna”), ostatnio Der Boxer w Thalia Theater Hamburg (Nagroda Faust), Die Jungfrau von Orleans w Nationaltheater Mannheim, Die Jakobsbücher i Iphigenia w Thalia Theater w Hamburgu. W 2015 roku została nominowana do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii „Teatr”. Laureatka wielu nagród indywidualnych (m.in. Złotej Maski za Leni Riefenstahl. Epizody Niepamięci, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografię do Portretu Damy, nagroda za choreografię do spektaklu Baba- Dziwo w ramach konkursu Klasyka Żywa 2019) oraz nagród kolektywnych (Tukan OFF/PPA Wrocław za spektakl „Nie ja”, I Nagroda w Konkursie „Nowe Sytuacje” podczas Festiwalu Malta w 2008 roku za spektakl „keret”). Od 2017 roku pracuje jako reżyserka, wystawiając „Popołudnie Fauna” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, „Bang Bang” w Teatrze Jaracza w Łodzi, „Camp Cataract” w Teatrze Słowackiego w Krakowie oraz „Babę Dziwo” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2020 roku wyreżyserowała „Agon” – monodram choreograficzny, którego premiera odbyła się na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. W 2021 roku wyreżyserowała „Tiki i inne zabawy” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Jej najnowszą pracą reżyserską jest spektakl “VALESKA, VALESKA, VALESKA, VALESKA”, który miał premierę w ubiegłym roku w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji. W swoich pracach łączy teatr dramatyczny, taniec i performans z feministycznym zacięciem. http://dominikaknapik.com/bio/


Hertz Haus

Zespół założony w 2018 r. w składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka.

Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. W 2019 roku tancerki założyły stowarzyszenie Córy Kultury, którego misją jest przybliżanie myśli tanecznej wielu odbiorcom, tworzenie repertuaru oraz programu artystyczno-edukacyjnego.

Produkcje zespołu:

– „Her(t)z” [2018; chor. i wykonanie – Hertz Haus; 50 min]

– „102 i pół” [2019; chor. i wykonanie – Magdalena Kowala, Joanna Woźna; 10 min]

– „Solo na 4 kaski i stracony czas” [2019; reżyseria, chor. i koncept Anna Piotrowska; wykonanie i kreacja – Hertz Haus; 60 min]

– „Unbody” [2020; realizowany w ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca; choreografia i wykonanie – Hertz Haus; współpraca artystyczna – Artur Bieńkowski; 60 min;

– „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony” [2020; dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci; 70 min]

– „My hopelessness” [2020; solo, chor. i wykonanie – Joanna Woźna; zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest 2021, 10 min]

– „Mirroring” [2021; chor. i wykonanie – Magdalena Kowala, Anna Zglenicka; współpraca artystyczna – Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon; realizowany w ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca; 40 min].

– „Frauen in Flammen” [2022: chor., reż., prod.: Magdalena Kowala, Joanna Woźna, Anna Zglenicka; wyk.: Magdalena Kowala, Joanna Woźna, Anna Zglenicka, Agata Śliwa, Mac Lewandowski; 50 min]

– „sześć” [2022: solo, chor. i wyk.- Magdalena Kowala, muzyka – Jacek Rezner; 30 min]

Gatunek: kryminał sceniczny, dramat taneczny, komedia kryminalna, thriller konceptualny, horror

Reżyseria: Dominika Knapik

Choreografia: Dominika Knapik & Hertz Haus

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Muzyka: Qba Janicki

Światło: Krystian Koźbiał

Występują: Hertz Haus (Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anka Zglenicka)

Zdjęcia: Anna Zglenicka

Premiera: 26 sierpnia 2023 r., Zakład Kulturalny w Gdańsku.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Przejdź do treści
Close
Koszyk
  • Brak produktów w koszyku.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.