O festiwalu

“Kalejdoskop” to festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. 

Przed nami 4 intensywne dni wypełnione tańcem. W programie: spektakle, jam taneczno-muzyczny, krótkie formy choreograficzne, spacer historyczny i spotkania – rozmowy artystów i zaproszonych gości z widzami.


kalejdoskop (za słownikiem języka polskiego PWN)

  1. «zabawka w kształcie rurki, w której umieszczone są zwierciadełka i odbijające się w nich kolorowe szkiełka, tworzące wzory i figury»
  2. «różnorodne obrazy, wrażenia, wydarzenia szybko następujące jedne po drugich»

Przygotujcie wygodne buty, a w kalendarzu zarezerwujcie termin 1-4 czerwca!

20-te urodziny Kalejdoskopu to okazja do świętowania, celebrowanie tego, co wspólnie udało się stworzyć przez dwie dekady. Chcemy przyjrzeć się, jak festiwal wpłynął na rozwój tańca i środowiska zarówno na Podlasiu, jak i w całej w Polsce oraz poddać się refleksji i wspomnieniom związanymi z poprzednimi edycjami, aby wyciągnąć z nich to, co najcenniejsze. Jednocześnie, zależy nam, aby rozpocząć nową dekadę z nową energią i świeżym spojrzeniem, otworzyć się na nieodkryte dotąd znaczenia. Dlatego program tegorocznej edycji, to z jednej strony celebracja 20-letniego dorobku artystycznego, a z drugiej nadal pielęgnowanie stałych założeń Festiwalu: tego, że ważne jest by być blisko/razem, stąd stawiamy na spotkanie środowiska, zbliżenie publiczności i artystów oraz oswajanie tańca.

Poza obchodami jubileuszu, w ramach oswajania i ukazywania tańca w jego różnorodności planujemy mocne wyjście w przestrzeń miejską (spektakl plenerowy ‘Organizm”) oraz działania angażujące odbiorcę (interaktywny wykład performatywny “Ucieleśniony mózg” prowadzony przez Iwonę Olszowską), a także szeroki wachlarz propozycji skierowanych do widzów w różnym wieku (spacer historyczny z przewodnikiem w przestrzeni miejskiej- “Kulturalny Białystok – nasz koloryt, czyli czego nie znajdziesz w innych częściach Polski”), dyskusje pospektaklowe (na koniec każdego dnia) w ramach wieczornych spotkań widzów z artystami, wprowadzenia dla widzów- krótkie wywiady z artystami przed spektaklami i wydarzeniami festiwalowymi, taneczny jam session z oprawą muzyki na żywo-otwarty dla wszystkich chętnych jako okazja do nieskrępowanej zabawy tańcem oraz śniadanie w podlaskim stylu.

Zapraszamy na 20. edycję Festiwalu Kalejdoskop!

CIEKAWOSTKI


  • Każda edycja festiwalu ma inne, nowe logo. Logo tworzone jest na bazie rysunków powstałych podczas warsztatów, poprzedniej edycji. Jego twórcą jest artysta, grafik Paweł Dudko.

  • Spektakle i wydarzenia naszego festiwalu zlokalizowane są w różnych częściach Białegostoku. Podczas 20. edycji Kalejdoskopu będziemy wspólnie podróżować – łącząc kolejne punkty programu spacerem i rozmową, w myśl hasła przewodniego – 20 lat minęło.

Skip to content