Festiwal kalejdoskop – nie tylko spektakle

transience-5-photo-Modestas-Endriuska
fot. Modestas Endriuska

Już za kilka dni rozpoczyna się XIX edycja Festiwalu Tańca Współczesnego Kalejdoskop!


Tańcem i ruchem wypełnią się nie tylko białostockie sceny! Będziecie mogli spotkać nas również w przestrzeni miasta, w której pojawi się żywa instalacja.  Zaprosimy Was na wspólną wycieczkę do Supraśla,podczas której przewodniczka –  Anna Kraśnicka, opowie Wam o historii tej urokliwej miejscowości! Będziecie także świadkami performance’u site specific w pięknym parku supraskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera! Spotkamy się z Juliuszem Grzybowskim – autorem książki ” Państwo Tańczące – O tańcu w filozofii Platona” i razem spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie “Co platon doradzałby dzisiaj?”. Oddamy się także samodzielnym ruchowym poszukiwaniom podczas taneczno-muzycznego jamu w SDK DanceOFFnia!
A wieczorami? Wieczorami porozmawiamy – ze sobą i z artystami – o tym, co przeżyliśmy w ciągu całego dnia!

Brzmi intrygująco? Zatem zdradzamy szczegóły!

ŻYWA INSTALACJA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ | Krótkotrwałość | ŠEIKO DANCE COMPANY | MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY koprodukcja

Sobota 04.06.2021, godz. 12:00 – 17:00 | wstęp wolnyNiedziela 05.06.2021, godz. 12:30 – 17:30 | wstęp wolny

transience-7-photo-Modestas-Endriuska.jpg

fot. Modestas Endriuska


Krótkotrwałość to żywa instalacja site-specific w choreografii Macieja Kuźmińskiego, we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto, wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu „i”. W happeningu grupa bezimiennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego jako forma żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Rozłożona na wiele godzin instalacja zachęca publiczność do kontemplacji istoty naszych czasów – przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.

Maciej Kuźmiński
to ur. w 1985 r. choreograf, pedagog i producent, twórca Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Prace Kuźmińskiego prezentowane były od 2014 r. ponad 170 razy w 21 krajach. Artysta zdobył ponad dwadzieścia międzynarodowych nagród i wyróżnień za swoje spektakle tworzone w ramach autorskiego zespołu Maciej Kuźmiński Company. Jako gościnny choreograf tworzył spektakle dla wielu zagranicznych zespołów, w tym: Staatstheater Kassel (Niemcy), Scapino Ballet Rotterdam (Holandia), Šeiko Dance Company (Litwa), czy w kraju dla Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Rozbark w Bytomiu. Jest autorem spektakli dyplomowych dla studentów konserwatoriów Trinity Laban (Anglia), ArtEZ (Holandia), PERA GAU (Cypr Północny) i Belgrade Dance Institute (Serbia). Jego spektakle krytycy określają jako sięgające do głębi oraz łączące piękno i koncept. Instalacja miejska “krótkotrwałość” jest jego pierwszą pracą poza przestrzenią teatralną.

Supraśl – małe uzdrowisko z wielką historią | Anna Kraśnicka | wycieczka z przewodnikiem

Niedziela 05.06.2022, godz. 11:00
10:10  Odjazd z  Placu Jana Pawła II  (parking przy wejściu bocznym do Parku Branickich)
Start wycieczki w Supraślu z parkingu przy Monasterze, ul. Białostocka | wstęp wolnyKMachniewicz_2021_06_19_KALEJDOSKOP_D3_Ogórek_MG_1325_1620x1080px.jpg
fot. K. Machniewicz
Zapraszamy na otwarty dla wszystkich spacer, prowadzony przez przewodnika miejskiego, podczas którego udamy się do Supraśla!

Podczas spaceru poznamy historię Supraśla od początków jego istnienia. Dzieje Monasteru przeplatać się będą z przemysłową historią osady rozrastającej się w XIX wieku. Nie zapomnimy o społeczności żydowskiej i niemieckiej. Dotrzemy do schyłku XX wieku gdzie sztuka staje się nową wizytówką miasteczka…A wszystko to jest zaledwie dodatkiem do piękna odwiecznej przyrody i spokoju płynącego z Puszczy Knyszyńskiej…

Spacer z przewodnikiem Anną Kraśnicką jest wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym. Oprócz funkcji turystyczno-rekreacyjnej spaja czasowo wydarzenia festiwalowe. Na jego trasie uczestnicy będą mogli obejrzeć realizowany w parku Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu projekt site specific “Dynamika animacji”.

Dynamika animacji | Dorota Baranowska, Tomasz Graczyk

Data:  05.06 godz.13:30
Miejsce: Park Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu
Zorganizowany transport powrotny: godz. 16:30 | wstęp wolny

Kalejdoskop_dzien_3_fot. Marta Ankiersztejn-48.jpg

fot. Marta Ankiersztejn

“Dynamika Animacji” to performance site specific realizowany przez artystów tańca współczesnego Towarzystwo Sztuki Surowej oraz studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.
Porażająco piękny, z ciekawą historią, pałacowo-parkowy krajobraz, który obecnie jest siedzibą Liceum Plastycznego im. A .Grottgera w Supraślu będzie punktem wyjścia dla tancerzy/performerów oraz skrzypiec do ożywiania i poruszania…

Dorota Baranowska
Choreografka, tancerka, pedagog tańca współczesnego i kontakt improwizacji. W latach 2009-2013 wykreowała role do spektakli Grupy Przejściowej i Teatru Kolegtyw. Założycielka grupy Towarzystwo Sztuki Surowej, z którą tworzy autorskie choreografie oraz projekty. Członek Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca. Stypendystka programu „Młodzi Twórcy” Prezydenta miasta Białystok oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym MIG -iem oraz Fundacją Szansa dla Niewidomych. W 2001 r. nagrodzona za pracę społeczną: Wolontariat Roku.

Tomasz Graczyk
Tancerz, aktor, choreograf, nauczyciel akademicki, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Na stałe związany z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filią w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i świadomości ciała. Ze środowiskiem tanecznym łączy go współpraca z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami (Karolina Garbacik, Witold Jurewicz, Anna Wytych-Wierzgacz, Anna Piotrowska, Eliza Hołubowska, Jacek Łumiński, Leszek Bzdyl, Jacek Owczarek, Kuik Swee Boon, Idan Cohen). Ówczesny członek Śląskiego Teatru Tańca, Teatru Tańca Alter oraz białostockiego Teatru Tańca Projekt.

Jam taneczno-muzyczny

Czwartek, 02.03. 2022r
godz. 20:15
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10 | wstęp wolny
KMachniewicz_2021_06_19_KALEJDOSKOP_D3_IZawadzka_Antropolo_MG_7440_1620x1080px.jpg
fot. K. Machniewicz

W myśli hasła przewodniego XIX edycji Festiwalu Kalejdoskop, jakim jest MOBILNOŚĆ zapraszamy na OTWARTY taneczno – muzyczny jam session!

Formuła spotkań improwizowanych tzw. jam session polega na spotkaniu tancerzy i muzyków improwizujących. To co jest ważne w improwizacji, to otwartość na drugiego człowieka, wsłuchanie się w przestrzeń, dialog ciała z muzyką, muzyki z ciałem. Nie istnieją granice, ta otwartość i wsłuchiwanie daje przestrzeń kreowania. Tu i teraz. Improwizacja wnosi świeżość i ekscytację, ponieważ nikt nigdy nie wie, co się wydarzy i jaki będzie jej efekt.

Wydarzenie będzie okazją do nieskrępowanej zabawy tańcem a także przestrzenią do wymiany tanecznych doświadczeń, umiejętności, inspiracji oraz poznania innych tancerzy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Ruchem do udziału w wydarzeniu!

Jam zainicjują: artyści i tancerze Teatru Rozbark z Bytomia
Oprawa muzyczna: Julia Lewandowska

Taniec i państwo – co Platon doradzałby dzisiaj?  | Spotkanie autorskie wokół książki „ Państwo Tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu” z Juliuszem Grzybowskim, prowadząca Hanna Raszewska-Kursa

Sobota, 04.06.2022, godz. 17:30
Klubokawiarnia Duży Pokój, ul. I. Malmeda 3 | wstęp wolny

Historia tańca jest częścią historii świata, także tej politycznej. Taniec bywał przez władze a to zakazywany, a to popularyzowany, a to wprzęgany w służbę państwu – choć rzadko zakazy i afirmacje obejmują całościowo taniec jako taki. Raczej należałoby powiedzieć, że różne władze sprzyjają różnym odmianom tańca, ignorując pozostałe lub spychając je na margines.

Wiele napisano o tym, dlaczego władza może czuć obawy przed tańcem, który jednoczy społeczność, daje jej siłę i poczucie wspólnoty. Dziś zapytajmy o coś innego: co jest w tańcu takiego, co władza może cenić? Czy taniec może mieć siłę państwotwórczą? Może tak naprawdę to nie w tańcu tkwi problem, a – by nie powiedzieć, że we władzy samej w sobie – w niektórych koncepcjach państwa?

Dr Juliusz Grzybowski, autor książki „Państwo Tańczące – O tańcu w filozofii Platona”, pisze, że w koncepcji Platona taniec był wszechobecny. Że Platońska klasyfikacja tańca była zarazem wykładnią państwa. Że nikt nie myślał o tańcu tak poważnie jak Platon! Porozmawiamy o tym, co z tej myśli mogłoby sprawdzić się obecnie. Pofantazjujemy, jak taniec współczesny miałby się w 2022 roku, w państwie zorganizowanym według koncepcji sprzed naszej ery. Zapytamy, co Platon doradzałby dziś – i władzy, i tańcowi.

ROZMOWY PO TAŃCU | PROWADZĄ: HANNA RASZEWSKA KURSA I ANNA DUDA

Czwartek 02.06.2022
godz. 21:30 – z artystami festiwalu rozmawia Hanna Raszewska-Kursa
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, K. Kalinowskiego 1 | wstęp wolny

„Mobilność”, czyli hasło tegorocznego Festiwalu, ma wiele wspólnego z improwizacją. Mobilność uwagi, szybkość decyzji, dynamika kontynuacji i porzucania przyjętych rozwiązań – to wszystko może zaobserwować publiczność „3×20”. Czy dla artystek improwizacji taka mobilność wiąże się z ryzykiem? Czy raczej z kuszącą dynamiką? Jakie wyzwania stawia tancerkom założenie włączenia widowni w działanie? O tym wszystkim porozmawiamy z twórczyniami wydarzenia – lub być może o zupełnie innych sprawach. W końcu to improwizacja, wszystko może się zmienić w każdej chwili.

Piątek 03.06.2022
godz. 21:00 – z artystami festiwalu rozmawia Hanna Raszewska-Kursa
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, K. Kalinowskiego 1 | wstęp wolny

Coppelia z 1870 r. była swego rodzaju fantazją science-fiction. Ch. Nuitter i A. Saint-Léon oparli libretto na nowelach E.T.A. Hoffmana i spojrzeli w przyszłość, fascynując wizją sztucznej osoby, robota, mechanicznego dziecka nauki. Nie stworzyli romantycznej baśni o czarach ani klasycznej opowieści o królewnie, lecz zwiastun epoki wynalazków i gadżetów. Dziś ta XIX-wieczna fantazja nabiera nowej mocy. Co tak zaintrygowało w niej twórczynię spektaklu Meet CoPeLia? Porozmawiamy o inspiracjach przeszłością, ale i o poszukiwaniu współczesnych środków wyrazu, adekwatnych do rzeczywistości XXI-wieku.

Sobota 04.06.2022
godz. 20:30
– z artystami festiwalu rozmawia Anna DudaKlubokawiarnia Duży Pokój ul. I. Malmeda 3 | wstęp wolny

A co, jeśli Artystoteles nie miał racji, że “matematyka jest miarą wszystkiego”? Z Anną Piotrowską i artystami Teatru Rozbark porozmawiamy o tym, jak poprzez teatr uciec od świata policzalnego i co skrywają liczby pod spodem?

Niedziela 05.06.2022
godz. 19:00
– z artystami festiwalu rozmawia Anna Duda
Gram off on, ul. H. Sienkiewicza 24 | wstęp wolny

Jak oswoić wstyd? Jak zawstydzić scenę? Z Michałem Adamem Góralem porozmawiamy o tym, w jaki sposób poprzez ruch uwolnić trudne emocje i dzielić się nimi z widzami.

Wstęp na wszystkie powyższe wydarzenia jest bezpłatny!

Do zobaczenia!

Skip to content