O SPEKTAKLU
Wyjątkowa propozycja teatralna dla młodych widzów i całych rodzin. Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Świat ten na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając wiza do wspólnej podróży w poszukiwaniu… skarbu! Spektakl oswaja dzieci z nowymi, wciąż mniej dostępnymi dla tej grupy odbiorców formami sztuki, przygotowując do odbioru spektakli tańca. Na tle spektakli familijnych oraz propozycji scenicznych dla szkół i przedszkoli spektakl zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością formy i poziomem warsztatu wykonawczego.
Twórcami są doświadczeni artyści, pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi Krzysztof Skolimowski (choreografia), dr hab. Jacek Owczarek (reżyseria), dr Juliusz Grzybowski (oryginalny tekst). Wykonawcami zaś zawodowi tancerze. Muzyka w spektaklu grana na żywo przez ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego. Częścią spektaklu jest lekcja prowadzona przez artystów. Dzieci dowiedzą się czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki. W jaki sposób postać sceniczną można stworzyć poprzez ruch? Jak wykorzystać ruch jako narzędzie sceniczne? Jak przy tym dobrze się bawić? I czy każdy może być twórcą?
Krzysztof Skolimowski
choreograf, tancerz, pedagog tańca. Starszy wykładowca oraz kierownik Pracowni Somatyki i Tańca Nowoczesnego w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Absolwent AWF Uniwersytetu Łódzkiego. Szkolił się w Wake Forest University Department of Theatre and Dance w Karolinie Południowej w USA. Nauczyciel Jogi międzynarodowej Fundacji Art of Living. Twórca spektakli i audycji tanecznych dla dzieci. Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma instytucjami, grupami i teatrami w całej Polsce. Jest choreografem spektaklu dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry – premiery Materii w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Jacek Owczarek
dyrektor Materii, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1994-2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter prowadzonego przez Witolda Jurewicza w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie. Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi.
Tworzył choreografię, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006). W 2009 założył w Łodzi grupę Pracownia Fizyczna, stworzył spektakle jak Meandrująca rzeka, a3, Zdarzenia we współpracy z muzykami Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, Re:akcje, Fajdros (dwa ostatnie powstały we współpracy z Dotknij Teatru).
Juliusz Grzybowski
doktor filozofii, pracuje na Wydziale pedagogiczno – artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku: Choreografia i Techniki Taneczne. Były tancerz Teatru Tańca Alter. Zajmuje się filozofią tańca, wolnością oraz niezmiennie Heleną Trojańską. Autor ponad czterdziestu artykułów naukowych, ważniejsze publikacje: „Artefakty – historia tajemna”, „O tym, czy jest miejsce dla wyobraźni w państwie doskonałym, to znaczy o tym, czy wyobraźnia prowadzi do szczęścia” , „Wykład o improwizacji”, „O tym czy taniec jest bezmyślny”, „Szkoła niewolników”, „Piękno, czyli wieczność ukazująca się w czasie”, „Lęk przed nieobecnością. O różnicy między młodym i nowym” , „O męstwie, czyli wolności, a także o tym, czy wolność można zagwarantować” ,„Dlaczego Platon pyta o Atlantydę, albo dlaczego Platon pyta poetów o Państwo”, „Taniec labiryntu albo o tym, co wyrył Przesławny Kulawiec na tarczy Achillesa”, „O próbie”, „Wprowadzenie do ontologii pojedynku”. Prowadzi okazjonalne wykłady na festiwalach tanecznych (Kalisz, Łódź, Warszawa, Połczyn Zdrój), w 2012 współpracował z zespołem „Pracownia Fizyczna” przy choreografii Fajdros, od 2011 roku wspólnie z Witkiem Jurewiczem poszukuje punktów stycznych tańca i filozofii. Aktualnie pracuje nad monografią o tańcu w filozofii Platona. Ma za sobą nieśmiałe próby literackie, opowiadanie „o starym sadzie piłce nożnej i plastelinowej babce” zdobyło Grand Prix na festiwalu Konfrontacje w Lesznie. Razem ze swoimi dziećmi Michałem i Zofią napisał bajkę „Skarb Nienazwanej Góry.” Ostatnio wydał książkę „Państwo Tańczące. Mitologiczne Źródła Platona Nauki o Tańcu.”.
Ulyana Zaruba
studentka drugiego stopnia choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi, Występowała w spektaklach w ramach rezydencji „Młodzi na scenę” Teatru Rozbark i Warsaw Dance Days, współtworzyła projekt performatywny podczas festiwalu Warsaw FLOW 2019. Brała udział w spektaklu „Skarb nieznanej góry” w reżyserii i choreografii Krzysztofa Skolimowskiego, w spektaklu „Zdarzenia” w reżyserii Jacka Owczarka oraz w międzynarodowym festiwalu „SOLODUO 2021” w Budapeszcie.
Aleksandra Łuczak
studentka Akademii Muzycznej w Łodzi, pasjonatka ruchu z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Występowała na wielu polskich, a także zagranicznych scenach: w Pradze, Libercu i Berlinie. Od dziecka związana ze studiem ruchu i tańca “Forte” założonym przez Katarzynę i Jerzego Sobkowiak. Uczestniczka licznych warsztatów tanecznych w Polsce i za granicą, m.in. na Sycylii. Tańczyła w spektaklu “Zdarzenia” pod okiem dr hab. Jacka Owczarka, a także w spektaklu “Po cichu” w choreografii mgr Moniki Grzelak.
Justyna Olczak
tancerka i projektantka. Absolwentka studiów I oraz II stopnia wydziału Wzornictwa I Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz studiów I stopnia na kierunku Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uczestniczka wystaw grupowych m.in. “3mocje”, “Tożsamość”, “saudade-bolano”, a także projektu finałowego Board Game Tour, tancerka w etiudzie pt.:”Feel free not to escape fromm” w choreografii A. Sterczyńskiej oraz w spektaklu pt.: “Biegnący” w reżyserii Z. Kasprzyk-Molendy i A. Molendy.
Zuzanna Wojciechowska
animatorka kultury, tancerka, absolwentka studiów pierwszego stopnia specjalność Choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu (specjalność teatr i taniec). Zafascynowana ruchem oraz połączeniem ciała i psychiki. Brała udział w licznych spektaklach i działaniach o charakterze performatywnym w tym m.in. ,,Wędrówki Pana Sommera” w choreografii Anny Wytych – Wierzgacz na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego CODA z teatrem tańca Studnia, „Feel free not to escape Fromm” w choreografii Agnieszki Sterczyńskiej podczas Warsaw Dance Days w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, „Biegnący” w choreografii Zuzanny Kasprzyk podczas rezydencji w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu. Aktualnie rozpoczyna studia drugiego stopnia na kierunku Somatyka w tańcu i terapii.
Kacper Klimczak
tancerz, animator kultury, absolwent PPSKAK w Kaliszu. Ukończył studia pierwszego stopnia choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Występował w spektaklu „Biegnący” w choreografii Zuzanny Kasprzyk-Molendy w ramach rezydencji „Młodzi na scenę” Teatru Rozbark i w ramach festiwalu „Warsaw Dance Days”. Brał udział w spektaklach „Skarb nienazwanej góry” w choreografii Krzysztofa Skolimowskiego, spektaklu „Toska (ros.) czyli miłość po rosyjsku” w choreografii Agnieszki Janickiej.
Autor tekstu: Juliusz Grzybowski
Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski
Choreografia: Krzysztof Skolimowski
Reżyseria: Jacek Owczarek
Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski, Krzysztof Skolimowski
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Produkcja: Materia
Spektakl powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Operator: Materia
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury – Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi